Yokuşta arabanızı nasıl kaldırırsınız ve vites değişimlerini neye göre yaparsınız

Güvenli araç kullanma konusunda asla hafife almayın.Direksiyon hakimiyeti öğrenmede önce kış lastiği, emniyet kemeri gerçekten işe yarar mı, çocuklar neden arka koltukta oturmalı, sinyalleri doğru anda ve doğru yöne vermenin önemi gibi konuları araştırınız.
Hoşgörü kavramlarını direksiyon dersi almadan önce gözden geçirin. Sürücüleri hepsi trafikte araçlarının başında olmadıkları her an birer yayadır. Direksiyonun başına oturduğunuzda, yayaların sürücülerden beklentilerinizi unutmayın ve buna göre davranın.
İlk direksiyon derslerinizi mümkünse kendi aracınızda almayınız.Mutlaka eğitimli insanlardan alın. Bu, aracınızın sinyal, işaret ve diğer ekipmanların tanımanına, onlara alışmanı yardım eder. Böylece kendinize güveniniz biraz daha artar.

İlk kez araba kullanacaklar için manuel araçlarda en büyük endişe vites geçişleridir. Vites değişimi konusunda sürücü adayları oldukça komplike bir mekanizma ile karşılaşarak ilk seferden pes edebilirler. Bu nedenle hemen vazgeçmeyin ve bu konuyu eğitmeninizden sabırla tekrarlayarak size öğretmesini isteyin.
Trafikte acele etmenizi bekleyen sürücülerde etkilenmeyin. Yapmanız gereken işlemler sırasıyla uyunuz. Bir süre sonra, bugün yavaş bir biçimde sıraladığınız bu karmaşık görünen işler, sizin için de düşünmeden yapılan bir el alışkanlığı haline gelecektir.
Yeni araç kullanmaya başladıysanız şehirler arası yolcuklara çıkmamaya özen gösterin. Çıkarsanız da sağ şeritten ve verilen hız limitlerine uyarak ilerleyin. Unutmayınız, şehirler arası yollarda çok hızlı gitmek kadar çok yavaş gitmek de tehlikeli olabilir.
Yollardaki trafik levhalarına dikkat ediniz.

Etiketler

top